• Русский
  • Українська

Улітку — до Діда Мороза і зубрів

 

Привіт, друзі! Я побував у найбільшому та найдревнішому лісі Європи — Біловезькій Пущі (у її білоруській частині, бо є ще й польська). Нещодавно національний парк відзначив своє шістсот­річчя.

 
Пішки, на ровері або…
Щоб помилуватися красою природи, можна замовити пішохідну або велосипедну екскурсію. Везти в Біловезьку Пущу свій двоколісний транспорт не потрібно: тут його можна взяти напрокат.

  
Цікаво проїхатися на роликах, у кареті з кіньми, в електромобілі або на паровозику.

 
Дерева дивують
У сезон під час прогулянок лісом можна поласувати чорницею, малиною, ожиною. А ще тут росте близько шестисот видів грибів.

 
У пущі понад тисячу велетенських дубів. Одному з них уже шістсот років! Його висота тридцять метрів, а товщина стовбура майже два. Є трьохсотлітний дуб з півтораметровим стовбуром. Ще я бачив сосну, старшу за нього на півстоліття. Товщиною вона майже така ж. Бачив і унікальну березу, природний наріст на стовбурі якої схожий на голову зубра.

 
Маленький жук — великий ворог
Виявляється, у Біловезької Пущі є ворог. Це жучок короїд-друкар. Він з апетитом точить підкоровий шар дерев (здебільшого хвойних порід). Особ­ливо активна комаха влітку, в пору тривалої спеки. Через цього ненажеру прадавній ліс часом дуже потерпає.

 
Зараз вилетить пташка
Серед водойм пущі — озеро Лядське. Побіля нього можна зустріти найбільшого в Європі пернатого хижака — орлана-білохвоста, а також рідкісну білу чаплю.
У Біловезькій Пущі мешкає понад двохсот п’ятдесят видів птахів. То яструб-тетерев’ятник пролетить, то очеретяний лунь… Швидше фотографуй!

 
Звірині стежки і кормова галявина
Єгері підгодовують лісових мешканців сіном і зерном. На кормову галявину приходять підкріпитися олені, косулі, кабани.
У пущі повно звіриних стежок зі свіжими слідами. Цікаво вгадувати, хто нещодавно пройшов!

 

 

 
Водяться тут і хижаки: вовки, борсуки, лісові куниці, американські норки, тхори, горно­стаї, ласиці… Багатьох із них можна побачити у вольєрах.

 
Вольєри
Прогулянка по лісовому зоо­парку триває півтори — дві години. Найбільш шанований мешканець вольєрів — зубр. Його занесено до міжнародної Червоної книги.

 

Зубр — найбільша тварина в Європі.

 
Також у вольєрах живуть рисі, вовки, ведмеді, лисиці, дикі кабани, кілька видів хижих птахів, серед яких найбільша сова — вухата. Окрім природних мешканців пущі є й привезені з інших країн: японський плямистий олень, уссурійський єнот, європейська лань, страус, маленький поні.

 

Інколи лося називають сохатим.

 
Музей природи
Мені дуже сподобався Музей природи в еколого-просвітницькому центрі. За рік його відвідують мало не сто п’ятдесят тисяч людей! Музейні зали послідовно описують історію пущі. Екскурсія відбувається під звуки природи (шепіт лісу, шум дощу, щебетання пташок, голоси звірів). Ніби подорожуєш по різних порах року!

 

Живих тварин в музеї немає, лише опудала. Натурально виглядають і манекени в стародавньому вбранні.

 
Як у казці
Маєток білоруського Діда Мороза теж розташований у Біловезькій Пущі. Я відвідав будинок цього казкового персонажа, його тронний зал, хатинку внучки Снігуроньки, а також кімнату-скарбницю, де зберігаються дитячі листи, малюнки й подарунки.

 

Білоруський Дід Мороз і його помічники приймають гостей цілий рік без вихідних і перерви на обід. :)

 
Цікаво було пройтися серед мистецьких дерев’яних скульптур на галявині Дванадцяти місяців, пригоститися стравами білоруської кухні в кафе «Хата Діда Мороза», познайомитися з іншими героями казкового світу. На згадку, як і всі гості, я отримав від господаря маєтку невеликий подарунок.

 

Увечері на будинку Діда Мороза засвічуються кольорові гірлянди.

 
Тепер вибираю новий маршрут. На землі ще багато цікавих місць!
Жоржик

 

 

 

Резиденцію Діда Мороза ще називають Країною казок. У її центрі стоїть вітряк.

 

Будинок Діда Мороза прикрашений дерев’яними колонами, вигадливим різьбленням, «морозним» розписом на вікнах.

 

Одна з найкрасивіших тварин Біловезької Пущі — благородний олень.