• Русский
  • Українська

Подвійні вузли турецького килима

 

Усім привіт.
Пише Жоржик.
Зараз я в Туреччині, милуюся турецькими килимами.

 

Килимарство
Ти чув що-небудь про турецький килим? Це килим, відомий орнаментами з синього, зеленого, жовтого й пурпурного кольорів, і славиться він міцністю та довговічністю.

 
Сьогодні більшість килимів виготовляють за допомогою машин. Такі килими є майже в кожній оселі, вони бувають різного забарвлення і доступні за ціною. У тебе вдома є килим?

 
Знаєш, як перевірити, витканий він на машині чи вручну? Якщо, зігнувши килим, на зворотному боці ти побачиш вузлики й ворсинки, які неможливо висмикнути, значить, це килим ручної роботи. Це цінний килим!

 
Ручна робота
Є два основні види турецьких килимів: хали — ворсові килими, які виготовляють в’язанням вузлів, та кіліми (до речі, саме від цього слова утворилося українське «килим») — безворсові, що тчуться за допомогою вертикальних і горизонтальних ниток.

  

     

Ножиці для стрижки ворси.

 

 

Ручне килимарство — досить складний процес. Килим середнього розміру виготовляють приблизно півроку. Дозволити собі купити такий килим може лише дуже багата людина.

 

Для виготовлення одного квадратного метра килима потрібно приблизно шістдесят робочих днів одного ткача.

 
Скільки вузлів?
У Туреччині вважають, що саме вони першими винайшли вузол, який є міцнішим порівняно з вузлом перського килима. У турецькому килимарстві використовують подвійний вузол, коли шерсть або шовк закручують навколо двох ниток основи. На спеціальних верстатах на вовняних або бавовняних нитках основи килима зав’язуються подвійні вузли з шерсті або шовку.

 

 
Однією з прикметних особливостей турецького килима є його щільність, тобто кількість вузлів на квадратний сантиметр. Саме тому турецькі килими служать дуже довго, їх передають з покоління в покоління.

 

Ось поки й усе. Милуйтеся своїми килимами!

 
До нових зустрічей,
Жоржик.

 

    

Барвники для ниток, з яких тчуть килими, виготовляють із рослин.

 

   

Кожен район Туреччини, де розвинене ручне килимарство, має в цьому ремеслі свій характерний «почерк» — дизайн малюнка, підбір кольорів і особливості методів виготовлення килимів.

 

Орнаменти турецьких килимів схожі на орнаменти килимів Середньої Азії, Афганістану, Персії й Кавказу.

 

 

 

Ручне килимарство — досить складний процес. Килим середнього розміру виготовляють приблизно півроку.