• Русский
  • Українська

Евзони — варта президентської гвардії в Греції

 

Привіт мандрівникам.

 
Зараз я проїздом в Афінах.

 

На метро дістався до центру міста й зараз стою перед будівлею парламенту чекаю на зміну варти евзонів.

 

 
Варта
Варта — це загін солдатів (іноді їх називають гвардійцями) для охорони важливих державних та військових об’єктів.

 

А евзонами в Греції називають солдатів, які чергують біля парламенту в Афінах і біля входу до Президентського палацу.

 

Синтагма, або Площа Конституції, перед палацом Грецького парламенту в Афінах.

 
Перед парламентом стоять нерухомо з рушницями два евзони в гаптованих камізельках і спідницях. Третій евзон, одягнений у звичайну форму й без рушниці, перебуває поруч. У нього особ­ливе завдання — пильнувати за тим, щоб одяг евзонів, які стоять на посту, завжди був у порядку, і, коли необхідно, його поправляти.

 

 

Якщо підійти до евзонів надто близько, вони починають стукати прикладом рушниці об землю: це знак, що потрібно відійти подалі.

 
Форма
На головах у них — вовняні шапочки червоного кольору, які називаються фесі. До фесі прикріплена довга чорна китиця, що спадає на праве плече гвардійця.

 
На ногах — дві пари білих вовняних панчіх, а зверху ще й гетри з під­в’яз­ками. Уявляєш, як спекотно в такому одязі влітку?

 
Царухи
Узуті евзони в спеціальні черевики з помпонами, які називаються царухами. Кожен черевик підбитий шістдесятьма цвяхами й важить п’ять кілограмів. Раніше солдати ховали в помпони нагострені ножі, якими могли зненацька уразити ворога. Коли змінюється караул, над площею лунає цокання і човгання. У такому взутті тихо не пройдеш!

 
Апельсини на додачу
Поки відбувалася зміна варти, перед парламентом зібрався великий натовп молодих людей: вони несли плакати, вигукували якісь гасла й підпалювали петарди. Гурт хлопців почав обривати з найближчих дерев апельсини та жбурляти ними в поліцейських. Декілька апельсинів кинули і в евзонів, однак, на щастя, не поцілили.

 

    

На площі Синтагма перед будівлею парламенту часто відбуваються різні акції протесту.

 
Загалом видовище вийшло вражаючим — як справжня вистава.