• Русский
  • Українська

Той, хто спить у заметі

Мороз, вітер та снігові замети. Темний непривітний ліс. Кому сподобалося б ночувати в такому незатишному місці?

 

Але саме тут мешкає дивовижний птах. Звуть його тетерук. 

 

Спальня готова

В загалі тетерук не думає про те, що десь є тепла країна, там немає снігу, не дме колючий вітер і не риплять грізно високі дерева. Він живе там, де живе, пристосовується і, слід зауважити, усім задоволений. Хтось же поселив його сюди й навчив тут виживати? 

Наприклад, зараз він умостився в заметі. Пірнув туди прямо з гілки, на якій сидів, щойно починалася завірюха. Відбіг під снігом убік отак з десять наших кроків, витоптав невелику затишну спальню, лапи підігнув, склав акуратно крила, смикнув хвостом, втягнув шию, дзьоб на грудях заховав — так тепліше, і заснув. Тепер його не турбує ні завірюха, ні мороз. Хтось же переодягнув тетерука на зиму в справжню пір’яну шубу й навчив так влаштовуватися в сніжному лісі?

 

У морозну, сніжну і вітряну погоду тетеруки на нічліг спускаються з дерев у сніг і, зарившись у ньому, проводять там усю ніч.

 

Сніданок

Настане ранок, закінчиться заметіль, дужий птах розправить крила і з шумом, мов ракета, випурхне зі снігової спальні. Злетить на дерево, обтруситься, роззирнеться, — а ліс не такий уже суворий. Білий, ошатний, принишклий. Лише деінде гуцне важка снігова купа з ялинової лапи та хрясне гілка від морозу. Хтось же створив цей білий тихий ранок?

Час снідати. Тетерук, недовго думаючи, общипає гілочки. Зернята, шишечки, сережки, бруньки та м’які пагони — усе придасться для голодного птаха морозної пори. Восени тетерук наковтався дрібних камінців, і тепер вони в шлунку допомагають перетирати твердий корм. Хтось же підказав тетерукові цю маленьку хитрість?

 

Відпочинок

Поклює-поклює тетерук чого-небудь і відпочиває. Зручно почувається навіть на дуже тонкій гілці. Птах не маленький, від хвоста до дзьоба завдовжки до 55 сантиметрів. Красень! Мундир у нього чорний. Груди відливають синьо-зеленим, на крилах білі смуги, пір’я на хвості підкручене в протилежні боки, ніби ліра. А над очима густі червоні брови. Хтось же подарував йому такий солідний костюм?

 

Більшістю повадок тетерук схожий на звичайну домашню птицю.

 

Весілля

Не думай, читачу, що тетерук мешкає самотньо в зимовому лісі. Поруч інші тетеруки й тетерки. Компанія полюбляє проводити час на деревах. Вони надають перевагу не густим ялиновим лісам, а рідкім широколистяним. Бруньки й березові сережки їм дуже смакують, та й небезпеку видно здалека.

З першими теплими днями тетеруки починають весільні грища. Спускаються на пригріту сонечком землю й ходять, розправивши хвіст і випроставши крила, — женихи красуються перед нареченими. Скриплять, як сороки, чуфиркають, туркотять, мов голуби. А тетерки в простому сіро-рудому вбранні скромно походжають неподалік. Та саме для них влаштовують женихи такий парад. Хтось же навчив женихів так залицятися до наречених?

Після весілля женихи, ще трохи покрасувавшись, відлітають у глушину. Вони міняють свій весільний одяг на літній.

А тетерки будують прості гнізда прямо на землі: вистилають ямку травою і власним пухом. Потім з’являються яєчка, від чотирьох до чотирнадцяти. За пташенятами доглядає тільки мама. Спочатку малюки їдять комах, а як підростуть, переходять на рослинний корм. Восени дорослі сини відокремлюються від мами, а дочки залишаться з нею до весни. Хтось же допоміг мамі — тетерці виростити діточок?

 

Небезпека

А поки що тетерук спить у своїй сніговій спальні. Сон у нього чутливий. Усе чує під снігом, що відбувається нагорі. Хижий птах до тетерука докопатися не зможе. А от лисиця, вовк, куниця добре риють сніг. Тому, ледве почувши загрозу, тетерук випурхне з-під снігу й відразу на дерево — дістань його тепер.

Лише одна біда в сніговій спальні може трапитися. Якщо по відлизі раптом ударить мороз, підталий зверху сніг перетвориться на крижану кірку. Тоді вибратися із замету неможливо. І тетерук інколи може загинути там. Та Хтось же знає і про це? І тетерук довіряє Йому.

А ми з тобою, любий читачу, чи вміємо довіряти Небесному Батькові? Чи можемо покластися на Нього в негараздах і труднощах? Адже Він знає все про нас, і навіть те, що станеться в майбутньому.

 

Уляна Шубіна