• Русский
  • Українська

Хто чує… пір’ям, а дихає... хвостом

Як же я здивувалася, коли довідалася, що в комарів немає вух. Узагалі. 

 

Пір’їнки як слухові апарати

Комарам, щоб чути, дані довгі вусики, розташовані біля великих круглих очей. Вусики вкриті сотнями крихітних волосинок і схожі на пір’я. Волосинки вловлюють щонайменше коливання повітря, і комар чує, що перебуває в нього на шляху.

 

Тисячоочки

Очі в комарів складаються з безлічі маленьких окремих очок. Тож повір, такими очима можна побачити багато чого. Через те комара не так-то легко впіймати — слід діяти швидко й зненацька.

 

Життя у воді

Кожен комарик проводить дитинство у воді. Комариха відкладає тонкі довгі яйця в стоячу воду. Це може бути ставок, калюжа, болітце, канава. Бочка з водою або консервна банка теж придасться. Яйця склеєні між собою і стоять як стовпчики. За декілька днів на нижньому кінці, опущеному у воду, відкидається кришечка, і личинка-черв’ячок виходить у рідну водойму.

 

Тепер усі личинки висять сторчма головою, виставивши вгору над водою хвостову трубочку, — так вони дихають. Тим часом вусики довкола рота женуть всередину воду. А з водою запливають мікроскопічні водорості, якими живляться личинки. За добу цей маленький ротик переганяє цілий літровий кухоль води.

 

За два-три тижні личинка перетворюється на лялечку. У цей час комарик нічого не їсть, і з ним відбуваються великі зміни. Трубочка на хвості зникла, а на спині розвиваються дві інші. Щоб ковтнути повітря, лялечка спливає до поверхні води спиною.

 

Ну от, можна виходити на волю. Лялечка виринула вгору востаннє. Комар розриває оболонку і обережно вибирається назовні. Поки підсихають крильця, комарик тримається за свою оболонку і намагається не замочитися. Тепер вода для нього — небезпечна. Пірнувши, комаха відразу загине. Тому комар тут не затримується і, трохи набравши сили, відразу злітає.

 

Хто що їсть

Якщо наш комарик — самець, він харчуватиметься лише соком рослин та квітковим нектаром. Його м’який хоботок тільки до цього й придатний.

 

Інша річ самиця. Звичайно, і вона може задовольнятися соком та нектаром, але щоб відкласти чимбільше яєць, їй потрібні речовини, що містяться в крові. Гострими щелепами, захованими всередині хоботка, самка прокушує шкіру жертви й висмоктує кров, що тече з ранки.

 

Прете комарі такі маленькі, що розрізнити самку й самця важко, тому й насторожує нас їхнє нав’язливе дзижчання.

 

Ще трохи важливого

Комарі-самці живуть одне літо, а самки зимують, ховаючись по шпаринах до весни. А навесні беруться за колишні справи.

 

Люди не люблять комарів і, щойно зачувши комаху, намагаються її позбутися.

 

А як щодо нас, приятелю? Чи не зустрічалися тобі люди, з якими навіть перебувати поруч неприємно? Вони бурчать, скаржаться, надокучають, як комарі. І навіть можуть вкусити. Не зубами, звичайно, — словом або вчинком образити, скривдити, принизити. Авжеж, таке трапляється. Правда ж, хочеться втекти?

 

А раптом хтось із нас і сам такий? Поміркуй про це гарненько. Чи не образив ти кого, не принизив? Якщо все ж бувало з тобою таке, помолися Богові, попроси в Нього пробачення, попроси змінити твоє життя. Він допоможе. Адже Бог бажає, аби ми дарували один одному турботу, доброту та любов. Господь Ісус Сам подав нам у цьому приклад. І якщо ми хочемо бути з Ним у Небесному місті, будьмо схожі на Нього.

 

Низький звук видають крила комарів. Вони ж встигають махнути ними 500 разів за секунду. А комарихи ще додають писку зі своїх барабанів, що містяться в них біля дихальних трубочок на спині.

 

Комарі можуть ходити по воді.