• Русский
  • Українська

Хто бачить вухами?

 

На узліссі сутеніє, затихають птахи, спалахують зірки — а в повітрі з’являються крилаті тіні. Вони літають безшумно, кружляючи, неначе танцюють. Страшнувато. Якщо освітити таку тінь ліхтариком, побачиш шкірясті крила, маленьку мордочку та величезні вуха. Це — кажан!

 

Темні крилаті тіні
Люди бояться кажанів. Ці тварини літають тільки вночі, з’являючись із темряви, немов примари. Приємного мало. Та й симпатичними їх не назвеш. Еластична перетинка з’єднує пальці, боки та лапки. Ось таке своєрідне крило.

 
Проте кажани — дуже цікаві тварини. Уночі вони полюють — ловлять комах, а вдень сплять у печерах або дуплах.

 
Очі чи вуха?
Зір у кажанів дуже поганий. Довго люди не могли збагнути, як можуть ці тварини літати й не розбиватися в темряві? І ось одного разу вчені провели експеримент: велику кімнату всю заснували дротами, а потім випустили в неї кажанів із зав’язаними очима. Здавалося б, у цій плутанині не рухнешся — а кажани літали як завжди, легко оминаючи перешкоди. Та коли їм позатуляли вуха, то бідолахи відразу «осліпли» — натикалися на дріт і падали.

 
З’ясувати цю таємницю вдалося, коли фізики винайшли прилад, який міг чути ультра-звуки. Це такі звуки, які людське вухо не сприймає. Прилад увімкнули в темній кімнаті й запустили кажанів. І тут виявилося, що в польоті вони не мовчать, а постійно попискують або клацають — і слухають луну від цих звуків. Луна відбивається від стін, дротів, усяких інших предметів. Якщо луна далека — значить, перешкода не загрожує. А близька луна означає: небезпека, потрібно зараз же звертати!

 

Кажани висять донизу головою, зачепившись кігтиком за який-небудь виступ.

 
Слухаючи луну від свого писку, кажани помічають навіть найдрібніші предмети. Ось чому в цілковитій темряві вони так вправно ловлять комах — комарів, жуків, метеликів.

 
Є сімейство кажанів, яке наважується навіть полювати на рибу. Ці кажани літають низько над озером або річкою і неначе обмацують поверхню своїм голосом. Щойно з’являться на воді брижі від зграйки рибок — хижаки не дрімають. Хап — і здобич у кігті, як на гачку.

 
Зимівля та кажанята
Зимою кажани засинають. Вони збираються великими колоніями де-небудь у печері, загортаються в крила, мов плащем, притуляються один до одного, щоб було тепліше, і дрімають до весни.

 
Маленькі кажанята з’являються на початку літа. Поки вони зовсім крихітні, висять на мамі, присмоктавшись до її соска. Коли ж прорізуються перші зуби, малюки можуть триматися ними за мамину шерсть. Подорослішавши, кажанчики вчаться добувати їжу самостійно. Мама ультразвуками показує своєму малюкові дорогу. Іноді мами залишають діток у схованці, а вранці, повернувшись, упізнають своїх малюків за голосом.

 

Узимку кажани збираються великими коло­ніями в печерах і дрімають там, загорнувшись у крила.

 
Гарні чи потворні?
Як і всіх інших істот, кажанів створив Бог. Повір мені, що вони дуже корисні. Ці тварини знищують різних кровоссальних комах і шкідників лісу.
Але хіба Бог не міг створити кажана гарнішим?

 
Знаєш, дуже часто ті, хто видається нам негарним, зовсім не такі в очах Божих. Бог нічого не створював страшним або потворним. Люди самі почали визначати, хто гарний чи бридкий, страшний чи безневинний. На жаль, вони час­то помиляються. Ще гірше те, що люди так само почали ставитися одне до одного. Ти не помічав, як іноді розмовляють діти з дівчинкою або хлопчиком, які здаються їм негарними? Сміються, дражнять, не хочуть гратися. Неважко уявити, що почуваються такі ось «негарні» жахливо. А якби хто-небудь спробував потоваришувати з ними або поговорити, то побачив би, скільки доброти й розуму криється в людині.

 
Подумай, маленький друже, а якби Бог так ставився до людей? Адже людина згрішила — вона вчинила зло. Бог міг би сказати: «Я забезпечив усе, щоб людина жила щасливо. Вона сама не захотіла цього. Нехай тепер гине у своєму гріху». Чи вирішив би так: «Гаразд. Я врятую від вічної смерті лише тих, хто гарний або хороший».

 
Та Бог любить усіх. Йому дуже боляче, коли людина грішить. І Син Божий — Ісус Христос — прийшов, щоб спасти всіх людей.

 
Якщо Бог створив кажана таким, який він є, чи маємо ми право вважати, що це найогидніша тварина?

 
Нехай благословить тебе Господь, друже, бути мудрим і по-доброму ставитися до всього, що оточує тебе: до дерев, птахів, тварин і, звичайно ж, до людей.

 

Уляна Шубіна

 

Деякі вчені вважають, що кажани бачать світ чорно-білим. А ти як думаєш?