• Русский
  • Українська

Бегемот, гіпопотам, левіятан чи динозавр?

Подорож у ковчезі?

Нещодавно я почула, що динозаври плавали з Ноєм у його ковчезі. Оце так новина! А я ж завжди була переконана, що динозаври — це вигадка людей, яких постійно приваблює щось загадкове й незвичайне.

Слід зауважити, що в підручниках та книгах про тварин часто можна прочитати твердження, нібито динозаври жили мільйони років тому. Ну, це вже зовсім казка. Я знаю, що земля була створена Богом і її історія розпочалася шість тисяч років тому. Отож мільйони років тому про динозаврів не могло бути й мови.

Та чи справді динозаври були з Ноєм у ковчезі? Як могли поміститися вони, такі величезні, хоча й у просторому, але все-таки не безрозмірному ковчезі? Чому ж їх немає зараз? Знаю-знаю, і тобі дуже цікаво розібратися хоч трохи в історії динозаврів. Нумо, приятелю, разом спробуємо знайти відповіді. А допоможуть нам у цьому дослідження деяких учених-християн.

 
Створені шостого дня
Якщо динозаври існували, то їх було створено разом з усіма тваринами і Адам дав їм імена, а також вони могли мешкати поряд із людьми до самого потопу. Можливо, так воно й було. Це підтверджують відбитки лап динозаврів і поруч відбитки ніг людини, знайдені на скам’янілих шарах ґрунту. Нині вчені по всьому світі знаходять дуже багато добре збережених останків цих тварин. Це означає, що динозаври загинули й були поховані раптово. Лише за всесвітнього потопу таке могло статися.

Ной мав узяти з собою в ковчег і динозаврів, тому що Бог повелів йому зібрати тварин кожного роду по парі. Звичайно, Ной так і зробив. Тільки він узяв молодих динозаврів, які ще не виросли.

 
Що в імені?..
Тепер саме час поговорити про їхнє ім’я. Слово «динозавр» вигадав 1841 року англійський біолог Ричард Оуен. Динозавр означає «страшний ящір». Оуена вразили розміри знайдених кісток невідомих тварин, тому він і застосував грецьке слово «дейнос» в розумінні «величезний, надзвичайний».

Тобто динозаври — це ящери. А на землі існує немало ящірок. До речі, хамелеон теж належить до ящірок. Отож, хамелеони — одні з нащадків динозаврів. А чи не походять від динозаврів крокодили? Чому ж не дожили до наших днів велетенські тварини? Можливо, їх винищили люди, адже нам уже відомі випадки цілковитого винищення тварин і птахів, таких як безкрила гагара, сумчастий вовк, морська корова. А можливо, у нових кліматичних умовах після потопу їм стало важко дихати й харчуватися.

 
Біблія і динозаври
Біблія згадує про тварин, за описом близьких до динозаврів. В останніх розділах Книги Йова Бог, звертаючись до Йова, говорить: «А ось бегемот, що його Я створив... випростовує він, немов кедра, свого хвоста». У нашому уявленні бегемот — це гіпопотам. Але хвіст у гіпопотама аж ніяк не схожий на кедр. Річ у тім, що назву «динозавр» було придумано набагато пізніше, ніж Біблію перекладено різними мовами. Тому перекладачі просто переписали з єврейської мови слово «бегемот». Зрозуміло, що на той час, коли почали перекладати Біблію, велетенських динозаврів уже не було на землі.

Або ось ще невідомий нам звір — левіятан. Хто це? У Біблії є чотири вірші, у яких згадується ця тварина. Можливо, і це один із динозаврів?

 
Ще трохи цікавого
Динозаври, як і багато ящірок, відкладали яйця, а деякі навіть будували кубла для їх висиджування. Учені припускають, що динозаври росли впродовж усього життя. Так само чимало дослідників уважає, що ці тварини харчувалися лише рослинною їжею. А ось про вдачу та поведінку динозаврів судити важко. Для цього потрібні спостереження за тваринами. Але ж спостерігати нема за ким, тому лишається тільки здогадуватися.

 

 
Динозаври і ми…
Знаю, читачу, ти часто зустрічаєшся з динозаврами в різних пізнавальних передачах, мультфільмах або інших телепрограмах. У наш час ці тварини привертають багато уваги і дітей, і дорослих.

Та як би нам не було цікаво, чомусь Бог не дає нам точної інформації про цих тварин. Для нашого життя на землі, для того, щоб нам більше пізнати Бога, навчитися чинити так, як хоче Господь, полюбити Ісуса та йти за Ним, нам не настільки важливі знання про динозаврів. Слід бути обережними, щоб наша допитливість не відвернула нас від головного.

 
Біблія згадує про якихось незнайомих нам створінь, але ніде не вказує точно на динозаврів.

 

Уляна Шубіна