• Русский
  • Українська

Американський герб, англійська мова і самовпевненість…

 

Почнемо з того, що цей незвичайний птах живе лише в Північній Америці, тому удостоївся честі бути зображеним на гербі Сполучених Штатів. Однак це не єдина його заслуга.

 

Висока честь

Птах справді дуже цікавий. Він належить до орлиного племені, тому і вдача, і звички у нього дуже схожі на орлині. Відрізняє цього птаха лише те, що він воліє жити біля водойм: великих річок, озер та океанів. Тому звуть його не орел, а орлан (тобто морський орел давньогрецькою).

 

Чому «лисий»?
Ще хочу ознайомити тебе з англійським словом bald. У перекладі на українську це означає лисий. Річ у тім, що в Америці цих птахів називають baldeagle. Відповідно, якщо eagle це орел, то в перекладі його ім’я означає лисий орел. Ну чи не дивно?

 
Я не сумніваюся, що кожен сучасний американський хлопчик або дівчинка, твої ровесники, читачу, питають дорослих: «А чому цей птах лисий?». І ось тоді вони дізнаються, що колись давно слово bald означало білий. Тепер зрозуміло, що насправді орлан ніколи не був лисим, а завжди білоголовим. Англійська мова, як і будь-яка інша, змінюється. І для того, щоб не потрапити в незручне становище, її потрібно уважно вивчати.

 

Досвідчені будівельники
Взагалі-то білоголовим орланам подобається товариство, тож будь-яка зручна скеля або ліс можуть бути місцем зборів та ночівлі. Та коли настає пора виводити пташенят, тут вже орланам потрібне усамітнення.

 
Для своїх гнізд орлани вибирають дрімучі ліси. На якому-небудь міцному високому дереві молода пара будує свою оселю. Паличка до палички, гілочка до гілочки…

 

Усі орлани завзяті будівельники, тому щороку пара підновлює, укріплює своє житло і надбудовує нові стіни.

 

Дзьоб, кігті та крила
Орланів легко відрізнити від інших хижих птахів за сірим пір’ям і білим хвостом. Розмах крил у орланів досягає двох метрів. Коли хочеш зрозуміти, яка це ширина, просто зроби три великі кроки, читачу.

 
Дзьоб і лапи у білоголового орлана жовті. Харчується він здебільшого рибою, а щоб упіймати таку слизьку, вкриту міцною лускою здобич, потрібно мати великі сильні кігті й кріпкий дзьоб.

 

Дзьоб білоголового орлана придатний для того, щоб рвати і навіть розрізати жорстку шкіру.

 

Це грізна зброя, але й досить делікатна, щоб доглядати за пір’ям. Причому дзьоб і кігті в орланів ростуть постійно.

 

Достоїнства…
Білоголовий орлан дуже корисний птах, бо, як і багато інших хижаків, він виконує роль санітара. Орлан обирає для їжі слабих та хворих риб і тварин. Навіть не гидує падаллю. Це сильний і сміливий птах.

 

…і недоліки
Проте орлан, знаючи про ці свої достоїнства, дозволяє собі полінуватися. Та це б ще нічого. Частіше цей великий птах переоцінює себе.

 

Трапляється, що орлан, вгледівши в морі дельфіна, кидається на нього, чіпляється кігтями, а підняти не може. Дельфін, навпаки, пірнає і тягне за собою хижака. Не важко здогадатися, що очікує невдаху в морській глибині.

 
А деяким щасливцям доводилося бачити, як орлан налітав на осетра, якого помічав у воді. Та риба була занадто важкою для птаха, і орлан не міг підняти її. З іншого боку, осетер не міг затягти орлана в море. Ось так і мчали вони: риба у воді, а птах над нею, розпроставши крила. Коли люди зловили їх, виявилося, що орлан так глибоко встромив кігті, що вже не міг їх витягнути.

 

Якщо не під силу
Вивчаючи цього дивовижного птаха, я мимоволі пригадала людей з подібною вдачею. Беруться за яку-небудь важливу справу, обіцяють її виконати і… не виконують. Хтось перешкодив чи завдання втратило важливість?

 
На жаль, зазвичай таке трапляється тому, що людина просто самовпевнена й переоцінила свої сили. Від цього потерпає й уся справа, і оточення.

 
Я вірю, що Творець нашої землі придумав тварин¬ний світ і всю природу не лише для того, щоб ми просто користувалися ними для свого блага. Тут багато мудрості. Спостерігаючи, ми можемо вчитися.

 
Самовпевненість білоголового орлана вчить мене пильнувати за собою і не братися за те, з чим я не впораюся.

 
А чого навчився ти?

 

У польоті орлан рідко махає крилами, як, наприклад, горобці, синиці, голуби та інші пташки. Він робить помах при злеті, а вже потім, піднявшись у небо, птах використовує висхідні потоки і, якщо так можна сказати, просто лежить на повітрі, розпроставши крила.  

  

 Уляна Дубина