• Русский
  • Українська

Господня земля

Побачити цю ріку ти можеш у трьох країнах — Росії, Білорусі, Україні. Але, звичайно, щоб насолодитися усією її величчю, я вирушив до України. І ось чому...

 

Дніпро починається в Смоленській області, але щоб дістатися до самого витоку, доведеться спочатку довго їхати на машині, а потім, якщо в тебе немає джипа, пройти кілька кілометрів по бездоріжжю.

 

Починається річка в Смоленській області (Росія) із слабенького струмочка, що пробивається з болотистого ґрунту окрай лісу. Потім протікає в Білорусі. Та головний її шлях лежить на території України. Ось така, виходить, багатонаціональна ріка! Її також називають головною водною артерією України.

 

Вартовий історії

Води ріки поєднали в собі...

 

Восени з далекої тундри прийшли в тайгу карибу — північні олені. Велике довге тіло на невисоких ногах, коротка шия і тупий ніс. Проте карибу — дуже гарні олені. А мешкають вони лише на холодній півночі.
 

 

Ноги годують

Мандрують карибу не заради розваги або щоб розходити ноги. У безлісій відкритій тундрі залишатися більше не можна. Подули вітри, настали морози, сніг почав засипати траву, кущі та низькі дерева. Тому стадо перебралося південніше.

 

У лісах, поміж деревами не такі сильні завірюхи, можна гризти кору, гілочки та ласувати ягелем. Його північні олені чують навіть під снігом. На зиму їхні широкі копита обросли довгим ворсом — справжнісінькі щітки....

 

Медоїд Ратель обходив свої володіння. Бадьоро крокуючи на кошлатих ногах із довгими кігтями, обнюхував землю. Чи не з’явився чужий?

 

Медоїд трохи схожий на борсука: так само витягнутий тулуб і короткі ноги. Однак мордочка трохи тупувата й зовсім немає вушних раковин — лише дірочки з обох боків голови, опушені густим хутром.

 

Сусіди медоїда не надто полюбляли його: все-таки він хижак. Коли-не-коли, а хто-небудь може й потрапити медоїдові на обід або вечерю. Але сьогодні звірі взагалі сиділи тихо у своїх норах та кублах…

 

Чому безлад

Однак і Ратель був стривожений. Не все гаразд у його оселі. Він знаходив розриті нори, шкаралупу біля спустошених пташиних...

Подорож у ковчезі?

Нещодавно я почула, що динозаври плавали з Ноєм у його ковчезі. Оце так новина! А я ж завжди була переконана, що динозаври — це вигадка людей, яких постійно приваблює щось загадкове й незвичайне.

Слід зауважити, що в підручниках та книгах про тварин часто можна прочитати твердження, нібито динозаври жили мільйони років тому. Ну, це вже зовсім казка. Я знаю, що земля була створена Богом і її історія розпочалася шість тисяч років тому. Отож мільйони років тому про динозаврів не могло бути й мови.

Та чи справді динозаври були з Ноєм у ковчезі? Як могли поміститися вони, такі величезні, хоча й у просторому, але все-таки не безрозмірному ковчезі? Чому ж їх немає зараз? Знаю-знаю, і тобі дуже цікаво розібратися хоч трохи в історії...

Ці невисокі, легкі, витривалі коні були невловимі. Приручити цих тварин було неможливо.

 

Коні та люди

Не склалися у людей і диких коней добрі стосунки. Селяни розорювали все більше полів. Тарпани псували й витоптували посіви, а також з’їдали увесь зимовий запас сіна в копицях, яке селяни заготовлювали влітку для худоби.

 
Характерні ознаки

Тарпан — невеликий кінь, сірого забарвлення з темним «ременем» уздовж хребта. Грива чорна коротка, жорстка, стоїть сторчма, чубчика немає. Хвіст і ноги до колін теж чорні. А у деяких особин на передніх ногах є ледве помітні поперечні смуги. Сучасні коні походять від тарпанів. Проте цих прекрасних вільних...