• Русский
  • Українська

Господня земля

 

Ні, я не розповідатиму про те, який у лисиці довгий пухнастий хвіст, що лапки в неї взуті в білі або чорні черевички, що сама вона руда. Не розповідатиму я тобі й про те, яка вона хитра та винахідлива. Усе це ти напевно знаєш з дитинства.

 

Насправді
Однак чи знаєш ти, що лисиця належить до тієї ж родини, що й вовки та собаки? Що у лисиці, як і у кішки, зіниці не круглі, як у всіх інших тварин, а довгасті?

 

Чи знаєш, що найбільша лисиця — завдовжки один метр і сорок сантиметрів з хвостом?

 

Ось якщо зробиш два величезні кроки, буде якраз метр сорок. І важить вона кілограмів із вісім!

 
Повір, тобі було б важко її втримати. Та все ж...

 

Верхів’я гір — вищі за хмари. Сніг на гори наносить вітер. І лежить він там довго-предовго. Ніколи не тане. Такий покрив снігу називають вічні сніги.

 
Помандруймо?
Та сьогодні я запрошую тебе в гори не для того, щоб милуватися вершинами, хоча це теж захопливо. Поглянь ген на той гірський майданчик. Бачиш, на нім бавляться… Хто б ти думав? Кошенята. Не звичайні, звісно, а великі. З сірувато-білою шерстю, у чорні плями, як у леопарда. Але така схожість лише зовнішня.

 
Погрітися на морозі
Це — снігові барси. Ні, вони не зроблені зі снігу, але...

 

Боязкий, як заєць. Так може сказати лише неук. Заєць аж ніяк не боягуз. Адже від небезпеки втікають і тигри, і леви, і навіть люди. Чому ж зайця звинувачують у боягузтві, коли він просто дбає про своє життя?

 

Утекти або зачаїтися
Заєць не завжди поспішає втікати від своїх ворогів. Він має дуже добрий слух. Заєць заляже на галявинці й дослухається: може, ворог поверне в інший бік.

 
Чекає до останнього. А коли бачить, що мисливець прямує просто до нього, тоді як дремене!

 
Якщо заєць помітить сову або орла, то й зовсім не ворушиться. Він затаюється — і його не вистежити навіть такому пильному окові, як у орла.

 
...

Подорож у ковчезі?

Нещодавно я почула, що динозаври плавали з Ноєм у його ковчезі. Оце так новина! А я ж завжди була переконана, що динозаври — це вигадка людей, яких постійно приваблює щось загадкове й незвичайне.

Слід зауважити, що в підручниках та книгах про тварин часто можна прочитати твердження, нібито динозаври жили мільйони років тому. Ну, це вже зовсім казка. Я знаю, що земля була створена Богом і її історія розпочалася шість тисяч років тому. Отож мільйони років тому про динозаврів не могло бути й мови.
Та чи справді динозаври були з Ноєм у ковчезі? Як могли поміститися вони, такі величезні, хоча й у просторому, але все-таки не безрозмірному ковчезі? Чому ж їх немає зараз? Знаю-знаю, і тобі дуже цікаво розібратися хоч трохи в історії...

Ці невисокі, легкі, витривалі коні були невловимі. Приручити цих тварин було неможливо.

 

Коні та люди

Не склалися у людей і диких коней добрі стосунки. Селяни розорювали все більше полів. Тарпани псували й витоптували посіви, а також з’їдали увесь зимовий запас сіна в копицях, яке селяни заготовлювали влітку для худоби.

 
Характерні ознаки

Тарпан — невеликий кінь, сірого забарвлення з темним «ременем» уздовж хребта. Грива чорна коротка, жорстка, стоїть сторчма, чубчика немає. Хвіст і ноги до колін теж чорні. А у деяких особин на передніх ногах є ледве помітні поперечні смуги. Сучасні коні походять від тарпанів. Проте цих прекрасних вільних...